Zaradi Celjskih – En dan je premalo – Muzeji očarajo
Vedno znova odgovarjam na vprašanje, kaj obiskovalec lahko počne v Celju. Zakaj bi prišli na izlet v Celje? Ko goste prepričam, ko sem z njimi na ogledu mesta in ko se poslavljajo, mi govorijo: »Pa sem bi morali priti za več dni, ne le za en dan!«
V svojih novicah se vračam v čas pred 600 in več leti, ko je bilo Celje dom najpomembnejše plemiške družine pri nas. Njihov duh lahko začutimo še danes. Nekaj namigov, kje to najlažje doživite.
- Stari grad Celje je odprt vse dni v letu in s svojo mogočnostjo navdušuje. Največji srednjeveški grad kljub ruševinam pričara duh srednjega veka. Če ga obiščete v času, ko na gradu poteka “živa zgodovina”, je vtis še pristnejši.
- Knežji dvor so zgradili Celjski in je danes del Pokrajinskega muzeja v Celju. Mogočna stavba, ki je v preteklosti imela različne funkcije, je danes ponovno dom Celjskih. Sprehodite se po sobanah in sledite njihovi zgodbi na stalni razstavi o Celjskih grofih.
- Sprehod po ozki ulici Na okopih v vas vzbudi podobo starega mesta, dobro zavarovanega z obzidjem. Temačna, včasih smrdljiva, mokra in popackana… Le kakšna je bila stoletja nazaj?
- Vodni stolp in še ohranjeno mestno obzidje je del, ki ga morate obiskati. Najdete ga na Kocenovi ulici v starem delu mesta. Poletno priljubljeno koncertno prizorišče je ohranilo star izgled. Ne pozabite poiskati vodnega stolpa in v njega vzidane plošče. Ena od njih kaže, kako visoko se lahko vzdigne vodostaj reke Savinje. Visoko!
- Cerkev Svetega Daniela je le nekaj korakov vstran. Celjski so cerkvi dali pomemben pečat in če se v cerkvi ozrete k zvezdam, jih boste na stropu cerkve prav zares našli. Kapela Žalostne matere božje je še en dragocen spomenik in zapuščina prednikov.
- Marijina cerkev, ki je na drugem koncu mesta, je družini služila kot grobnica. Žal je danes odprta le ob nedeljah in posebnih priložnostih. A zapuščino Celjskih hrani Knežji dvor. Vabljeni, da cerkev občudujete vsak iz zunanje strani.
- Gledališki stolp je nekdaj bil del obzidja, nekaj časa je v njem bila strašna ječa. Danes mogočno stoji in je hram kulture, saj je v njem del gledališkega poslopja. Njegova mogočnost očara in zato smo ga mi dodali na spisek.
- Ljubljanska mestna vrata in vzidana grbovna plošča so nekdaj predstavljala vstop v mesto iz zahodne strani. Danes jih ni več, a na stavbi (Ljubljanska cesta 6) je še mogoče videti vzidano ploščo z grbom družine Celjskih, 3 šest-krake zvezde.
- Turistično informacijski center Celje, ki v vhodni avli, na desni strani, kaže temelje prve mestne hiše v Celju. Ko Friderik II. Celjski leta 1451 Celju podeli mestne pravice, to predstavlja veliko prelomnico v zgodovini mesta. Vabljeni, da vstopite v informacijski center.
- Rajža po Celju je moja pogruntavščina, ki združuje vse zgoraj opisane lokacije in še mnogo več.
Na slovenskem grbu že več kot 3 desetletja svetijo 3 celjske zvezde. Tudi zato bi vsak Slovenec moral obiskati Celje in spoznati, od kod prav te zvezde izhajajo. Vabljeni v Celje.